Четири баби се грижат за своите осем внучета и им дават различни житейски уроци. Това не е началото на приказка, а резултат от тримесечната дейност по проект, който се осъществява от Сдружение „Самаряни" и Дома за деца с умствена изостаналост в село Петрово.
В Старозагорско проектът „Внучето на баба" стартира през март. Една от целите му е възпитаниците на социалното заведение да преодолеят емоционалия дефицит, натрупан през годините, разказа за Дарик изп. длъжността директор на Дома Радка Иванова.
„Проектът се реализира успешно, защото между жените и децата се поражда дълбока емоционална връзка. Бабите се занимават с децата четири часа дневно, учат ги на различни умения, които по-късно ще им бъдат от полза".
Десетки са специалистите, които обгрижват настанените 86 деца в Дома. Двама от възпитаниците на социалното заведение вече живеят в защитено жилище в село Овощник. „Ние не губим връзката си с тях, следим емоционалното и физичскето им развитие", допълни Радка Иванова.
Тя припомни, че това не е единственият проект, по който работят със сдружение „Самаряни". „Наши деца посещават арт и психомоторни ателиета. Продължаваме работата си проекта "И ние можем", насочен към по-големите възпитаници, на които им предстои да напуснат Дома. Те развиват умения за самостоятелност и независимост, полагат грижи за овощната ни градина".
Радка Иванова изрази надежда, че до края на годината в Дома ще заработи асансьор и ще бъде изградена още една платформа за инвалидни колички.