Позитивният лекарствен списък ще се актуализира на една година вместо на три месеца. Това обяви в предаването „Клиника на шестия етаж" на Дарик радио координаторът на Националната пациентска организация Тодор Петров. По думите му нормативните промени се готвят и се очаква да влязат в сила най-късно от следващата година. Това ще засегне изключително онкоболните, които имат нужда от достъп до нови форми на лечение и постоянна актуализация на терапията си, подчерта Петров. Той допълни, че на практика пациентите ще могат да променят лекарствената схема веднъж годишно, което ще ги ограничи.
Хората масово не знаят на какво имат право, когато става дума за медицина, въпреки че Хартата за правата на пациентите вече може да бъде видяна в повечето от българските болници, каза още Петров. Той даде за пример възможността болният сам да избере лечебното заведение, в което да бъде откаран от екипа на спешна помощ. Според него причината за незнанието е, че всеки се информира и търси правата си едва след като е попаднал в ситуация.
Доколко пациентите имат право да определят лечението си като непрофесионално е индивидуален въпрос. Като неправителствена организация, защитаваща правата на пациентите, ние внимателно обследваме всеки отделен случай, за да сме обективни и ефективни за двете страни - и болния, и неговия лекар, подчерта Петров.
Цялото предаване „Клиника на шестия етаж" можете да чуете от прикачения звуков файл.