Студенти без здравни вноски
Студенти без здравни вноски / netinfo

Проверка в информационните масиви на Националната агенция за приходите показа, че над 70 % от студентите имат пропуски в здравното осигуряване за един, два или три месеца. В един от най-големите университети в страната от 1 629 студенти, приети в 1 курс през есента на 2009 г., 1 124 имат неплатени здравноосигурителни вноски. В типичния случай учениците завършват средното си образование до края на юни на текущата година, а започват следването си през септември или октомври. В диапазона юли - септември те не се осигуряват от републиканския бюджет,  от който се плащат вноските на учениците и студентите, защото не попадат в нито една от двете категории.

Затова, за този период, трябва да внесат здравноосигурителните си вноски за своя сметка. Повече от три неплатени вноски за последните три години водят до прекъсване на здравните права. Така не малко студенти могат да се окажат без право да ползват безплатните здравни услуги, осигурени от Националната здравно-осигурителна каса. Проверка на здравноосигурителния статус може да се направи на сайта на НАП – www.nap.bg , а също на тел. 070018700или в офисите и териториалните дирекции на приходната агенция.

Студентите трябва да знаят, че при попълване на преводни нареждания за внасяне на здравно осигурителните вноски, е необходимо да се напише точната сума, кодът за вид плащане (код 560405 - „Вноски от лица, неподлежащи на здравно осигуряване на друго основание по ЗЗО”  и код 562806 - „Наказателни лихви по просрочени осигурителни вноски за НЗОК”), като задължително се посочва периода, за който се отнася вноската и ЕГН.