- ”Аз не се продавам” -двудневна антитрафик кампания в Бургас
Двудневна кампания с цел превенция на трафика на хора стартира в Бургас днес. Тя е организирана от Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) в партньорство с община Бургас и ОД на МВР.
Инициативата е под мотото „Аз не се продавам" и обхваща най-уязвимите таргет групи - младите хора на Бургас и младежите от ромската общност, поради което и голяма част от събитията ще бъдат на територията на ромския квартал „Победа".
Идеята е да бъдат информирани ромските младежи по една от основните форми на трафика на хора - тази с цел сексуална експлоатация. Сред потенциалните жертви са и момичета от ромската махала в Бургас, често продавани от собствените си семейства, за да проституират в страната или в чужбина.
„Ние им показваме алтернативен път и друг избор, който могат да направят", коментира Росица Кръстьовска, секретар на МКБТХ. Подробности чуйте в първия звуков файл
В рамките на кампанията представители на местното звено на БОП са провели среща с районните инспектори в града. „Чрез тях ние се опитваме да информираме гражданите и потенциалните жертви на трафик за начина, по който следва да реагират, ако усетят, че могат да попаднат в такава ситуация. Момичетата трябва да знаят къде и към кого да се обърнат в случай на опасност", каза Калин Стоянов, полицай в сектор БОП в Бургас. Подробности чуйте във втория звуков файл
От 16.00 ч. днес в хотел „Аква" на ученици от ОУ „Братя Миладинов", Дома „Коджакафалията" и на студенти от БСУ ще бъде прожектиран филма „Открадната светлина". Един час по-късно на площад „Тройката" млади театрали ще представят скечове и етюди по темата за трафика на хора. На видеостената на Триа Сити Център ще се завъртят и специално изработените два клипа в участието на младежи от ромската махала в Бургас.
В четвъртък на място в квартала ще бъдат раздавани информационните материали на кампанията „Аз не се продавам". Ромските младежи, с които работи доброволеца от Корпуса на мира Крис Калахан, ще танцуват рап пред връстниците си. Кампанията се финансира от проект „Трафик на хора в България и Холандия. Общи усилия за противодействие" на програма „Матра" на Холандското правителство.