Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш / БГНЕС
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза днес, че пандемията от новия коронавирус е разкрила "отдавна съществуващи слабости, неравенства и несправедливости" в света, който е изправен пред най-голямата рецесия от 80 години при нарастваща крайна бедност и заплаха от глад, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.

"Социалните и икономическите последствия от пандемията са изключително тежки и продължават да се задълбочават", заяви Гутериш и добави, че никоя ваксина няма да може да поправи нанесените вече щети.

Генералният секрета на ООН говори чрез видеконферентна връзка от Ню Йорк по време на онлайн събитие, посветено на тазгодишните Нобелови награди, ден след като на Световната организация по прехраната, която е агенция на ООН, бе връчена Нобеловата награда за мир за тази година.

Гутериш изрази дълбоко разочарование от липсата на съвместен отговор на пандемията от международната общност, като посочи, че реакцията на отделните страни срещу възникналата глобална заплаха е била "фрагментирана и хаотична".

Гутериш призова Г-20 да опрости дълговете на бедните държави

"От самото начало Световната здравна организация предоставяше информация и научно ръководство, което трябваше да стане основа за координирани глобални действия. Но отделни страни, региони и дори градове се конкурираха един с друг за доставки на стоки от първа необходимост и за привличане на най-добрите медицински работници", констатира със съжаление генералният секретар на ООН. "Не можем да допуснем същото да се получи и с достъпа до новите ваксини срещу COVID-19, които трябва да бъдат световно обществено достояние", подчерта Гутериш. Той призова глобалното управление да се базира на признанието, че "солидарността е не само морален императив, а е в интерес на всеки човек".

Като отбеляза, че сериозните проблеми в глобалната координация "излизат далече извън рамките на отговора на пандемията", генералният секретар на ООН подчерта, че "ерозията на режима за ядреното разоръжаване и беззаконието в киберпространството са други две области, които може да провокират пълномащабна глобална криза през следващото десетилетие".

Гутериш се обяви за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, така че да отговаря на съвременните реалности. Много африкански страни, които не са съществували като самостоятелни държави при създаването на световната организация преди 75 години, трябва да заемат полагащото им се място на международната сцена, подчерта той.
БТА