Реакторът в Хъфей е постигнал температура от 100 милиона градуса Целзий, шест пъти повече от тази на Слънцето
Реакторът в Хъфей е постигнал температура от 100 милиона градуса Целзий, шест пъти повече от тази на Слънцето / ThinkStock/Getty Images
Реакторът на Експерименталния авангарден свръхпроводим токамак (ЕАСТ) в Хъфей постигна температура от 100 милиона градуса Целзий, шест пъти повече от тази на Слънцето, и постави нов рекорд в технологията на ядрения синтез, съобщи Сайънс алърт.

През 2014 година физици постигнаха най-ниската температура

Ядреният синтез на водорода в недрата на Слънцето е при температура около 17 милиона градуса Целзий. Подпомага го силната гравитация.
На Земята обаче тази реакция може да бъде постигната само при много по-висока температура, а и водородните изотопи трябва да бъде задържани на едно място достатъчно дълго. Ако това бъде постигнато, ползите ще са огромни.

Учени създадоха най-ярката светлина на Земята
 
Ядреният синтез е един от най-перспективните бъдещи енергийни източници. За разлика от ядреното делене, при него няма толкова много радиоактивни отпадъци.
Затова учени по целия свят експериментират с различни технологии, които могат да произведат достатъчно топлина за постигане на ядрен синтез.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БТА