/ БГНЕС
"Воля" няма да подкрепи инициативата на БСП за вот на недоверие към правителството, съобщиха от двете формации след разговори в парламента.
 
"Не срещнахме разбиране от колегите от "Воля" за подкрепа", каза зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Жельо Бойчев. "Като прагматици и професионалисти не можем да участваме в едно празно говорене", коментира и лидерът на "Воля" Веселин Марешки, който е и зам.-председател на Народното събрание.
 
Вотът на недоверие ще е веднага след приемането на бюджет за догодина

Според левицата въпреки липсата на достатъчна подкрепа за вота, дебатът в пленарна зала не е безсмислен. "Вотът на недоверие има една много важна цел, той много ясно определя в българския парламент кой подкрепя правителството и кой е опозицията", коментира Жельо Бойчев.
 
По думите му вотът на недоверие по темата борба с корупцията поставя една разделителна линия кой иска истинска промяна, кой иска смяна на модела на управление на страната и кой е за запазване на статуквото, което продължава да ограбва всеки български гражданин.
 
БСП започва разговори за вот на недоверие към кабинета "Борисов 3"

ПГ на "БСП за България" ще търси подкрепа сред всички български граждани за свалянето на правителството на ГЕРБ и Борисов от власт, заяви Бойчев.
 
Според "Воля" не е нормално сега преди Коледните празници и преди председателството на Съвета на ЕС да се внася вот на недоверие към правителството. "Темата за корупцията, картелите, контрабандата, ние ще я изнасяме всеки ден и не е необходимо да използваме такъв механизъм, за да можем да се изкажем в още един ден", заяви Веселин Марешки. Той посочи в отговор на въпрос, че през септември са заговорили за вот на недоверие и тогава всички са ги убеждавали, че това е безсмислен ход, който нищо няма да допринесе.
 
Периодът за вот на недоверие не е избран случайно, смята премиерът

"Към момента няма т.нар. критична маса от хора, които искат влизане отново в предсрочни парламентарни избори", коментира още Марешки. По думите му, ако няма някакви тежки корупционни схеми или друга дейност на правителството, която да ги провокира, такива избори могат да бъдат най-рано след евроизборите, които ще покажат нагласите в обществото.
 
"Ако ГЕРБ спечелят отново, няма да има на какво основание да се искат предсрочни избори", добави Марешки. По думите му е много вероятно депутатите от "Воля" да гласуват въздържал се на вота на недоверие, като така още веднъж се разграничат от всички.
БТА