/ БГНЕС, архив
Русия е непосредствен съсед на Европейския съюз, с който трябва да дефинираме ясно своите отношения и да ги извадим от задънената улица, в която се намират в момента, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на конференция "Евро-векторите към геополитическия триъгълник САЩ - Китай - Русия". Събитието се организира от Фондация "Фридрих Еберт" и Институт за икономика и международни отношения, съобщи прессекретариатът на президента.

Разговорът за санкциите срещу Русия е важен и икономическата сигурност на нашите граждани не позволява да свеждаме дебата до повърхностни лозунги със съмнителна цел, добави вицепрезидентът.

По думите на вицепрезидента налагането на санкции просто заради самите санкции е също толкова контрапродуктивно, колкото е всяко едно самоцелно действие без ясна стратегия какво следва. "Начинът, по който се препотвърждават и удължават сроковете за санкциите, без оценка, без задълбочена дискусия ще затрудни особено много търсенето и намирането на издържани аргументи за отказ от санкции", е изтъкнала Илияна Йотова.

Според вицепрезидента отношенията между ЕС и Русия трябва да се разглеждат в контекста на ситуацията в Украйна и международните кризи. Илияна Йотова е убедена, че с тази политика Европейският съюз губи партньор в лицето на Русия във все по-сложния и динамичен азиатски континент, а и в целия свят, допълниха от прессекретариата на президента.

В изказването си Илияна Йотова е акцентирала върху липсващата активна роля на Европа на международната сцена. "Предстоят европейски избори, а последното, за което се говори в България, е за мястото на Европа в глобален план", е посочила вицепрезидентът. "Европейските граждани не са доволни от своите правителства, а в Брюксел виждат една бездушна машина от бюрократи, която е безкрайно далеч от техните реални проблеми и ежедневни нужди и разглеждат бъдещето на Европа сред останалите глобални участници като нещо чуждо, стоящо прекалено далеч от всекидневните им нужди", е заявила Илияна Йотова.

Тя е привърженик на модела, заложен още преди приемането на еврото - общи финанси, но и обща икономика. Според вицепрезидента всички търговски и икономически договори с Китай и САЩ трябва да се базират на открита и основана на правила икономическа система с наистина равни условия, която да води в най-лошия случай до съгласувани политики във външно-икономическите отношения, пише в съобщението.