Цао Дзиенмин и Румен Радев
Цао Дзиенмин и Румен Радев / БГНЕС
Партньорството в икономиката и инвестиционното сътрудничество между България и Китай имат голям потенциал за развитие и в краткосрочен план двете държави следва да предприемат конкретни стъпки за неговото реализиране. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и на заместник-председателя на Постоянния комитет на общокитайското събрание на народните представители Цао Дзиенмин, които проведоха днес среща на "Дондуков" 2, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
 
Цао Дзиенмин е на посещение в България за участие в Четвъртата среща на местните лидери на страните от Инициативата "16+1", която се провежда в София, и във водената от него делегация са включени представители на 15 водещи в своето развитие китайски провинции.

Борисов: Климатичните промени са една от причините за миграционната вълна

Цао Дзиенмин и Румен Радев Китай НДК
БГНЕС

Създаването на Глобален център за сътрудничество в София, който да проучва европейското законодателство и да оценява риска при осъществяването на инвестиционни проекти от Китай в ЕС, в сътрудничество със страните от Инициативата "16+1", също е било обсъдено на срещата. Идеята на българския президент за създаването на този център се оценява високо от китайското държавно ръководство
 
Държавният глава е подчертал, че страната ни може да предложи най-добрите условия за инвеститорите в Югоизточна Европа и е призовал за увеличаване на инвестициите от Китай в страната ни в областта на науката и образованието, информационните технологии и селското стопанство.

Цао Дзиенмин и Румен Радев Китай НДК
БГНЕС

Държавният глава и е откроил и значението, което ще има откриването на пряка въздушна линия между България и Китай за увеличаване на контактите между бизнеса и стимулиране на туризма.
 
"В областите на търговията, инвестициите и селското стопанство са постигнати много конкретни резултати, а през миналата година стокообменът ни има ръст от 30 процента", е отбелязал по време на срещата Цао Дзиенмин.
БТА