Стоунър номер №1 у дома, Дукати с титлата при конструкторите
Стоунър номер №1 у дома, Дукати с титлата при конструкторите / netinfo
Световният шампион в клас Мото GP Кейси Стоунър триумфира в Гран При на Австралия и затвърди страхотното си представяне този сезон, като спечели домашното си състезание. Стоунър става първият австралиец от девет години насам, съумял да завърши първи пред собствена публика. За пилота на Дукати успехът е под номер девет този сезон, а за отбора победата е още по-значима, тъй като втори завърши Лорис Капироси с другия мотор на тима. Двойната победа донесе и титлата при конструкторите за Дукати.

Кейси Стоунър стартира много силно от втора редица и бързо превзе пистата, като постепенно се откъсваше от преследвачите си. В края австралиецът имаше солидна преднина от десет секунди пред съотборника си Капироси.

Трети се нареди Валентино Роси, а тръгналият от първа позиция на старта Дани Педроса остана едва четвърти. В десетката се наредиха още Алекс Барош, Ранди де Пюние, Джон Хопкинс, Крис Вермюлен, Колис Едуардс и Марко Меландри. Детронираният миналогодишен шампион Ники Хейдън не успя да завърши състезанието и го напусна в 15-та обиколка.

Хорхе Лоренцо спечели Гран При на Австралия при 250-кубиковите, а в най-ниския клас победи Л.Пешек.

Оставащите две състезания до края на сезона са Гран При на Малайзия на Сепанг (21 октомври) и Гран При на Валенсия на пистата Рикордо Тормо (4 ноември).