Зоки спечели 34 купи от най-пристижния танцов шампионат в света
Зоки спечели 34 купи от най-пристижния танцов шампионат в света / netinfo

Великотърновският спортен клуб „Зоки” постигна най-големия успех за 24-годишното си съществуване. Талантливите танцьори спечелиха 34 купи от най-престижния в света танцов шампионат World Dance Masters 2015. В него се състезаваха над 5 700 участника от 4 континента. До световния шампионат бяха допуснати 1 200 танца, след квалификации в 10 страни, от който международното жури избра финалистите от 57 000 участници. Повечето състезатели участваха от името на престижни световни танцови и балетни училища и академии и това беше поводът да се разделят танците на Лига А и Лига В. 10 от допуснатите на квалификацията 23 танца на великотърновския клуб “ЗОКИ” при професионалните танцьори се класираха.

Спортен клуб „Зоки” участва с 33 състезатели на възраст от 6 до 23 години и спечели 34 купи, като  няма дете от клуба, което да не се е качило на почетното първо място. 11 от танцьорите станаха световни шампиони със солата си в различните стилове и  възрасти. Трикратен световен шампион стана 7- годишният  Дони Петров от СОУ”Ангел Каралийчев” -Стражица в стиловете Модерн и Нешънъл Фолклорик и в дует с Елия Стоянова в стил Оупън. Другите световни шампиони са Гала Захариева, която се пребори в конкуренцията в лига А със соло в стил Акро денс. Гала Захариева стана и вицесветовна шампионка със солото си  в най-силната група Модерн юноши лига А, а на трето място във същата група се класира Камелия Къндева.

Двукратни световни шампионки станаха - Елия Стоянова /7 години/ със соло в акро денс и дует в стил Оупън и Никол Несторова /соло Нешънъл Фолклорик/ и дует в същия стил заедно с Дани Йорданова, като и двата танца са в лига А. Световна шампионка във най-малката възраст стана  Преслава Драгомирова в стил Оупън. Във възраст 8-11 години световни шампиони станаха – Леонора Петкова соло в стил Лирикъл, Ралица Стойчева соло в стил Нешънъл Фолклорик, дуетът Кристофър-Александър Петров и Ина Матеева в стил Джаз, като същият дует спечели и трето място в стил Нешънъл Фолклорик. При сеньорите на първо място се класира Ангелина Галунска със соло в стил Нешънъл Фолклорик.

От груповите танци на първо място се класираха танците „Ой, Вася” стил Нешънъл Фолклорик до 8 г., „Алвин и чипоносковците” стил Оупън до 8 години, „Малката Сузи” – стил Лирикъл / лига А/ възраст 8-12 години, „Ангели на Войната” – стил Модерн, възраст 12-15 години.

Двукратна вицесветовна шампионка стана Ема Павлова / 7 години/ със солата си в стиловете Лирикъл и Оупън. Вицесветовни шампиони са Денислава Йовчева при сеньорите в стил Нешънъл Фолклорик лига А, Пламена Христова при децата в стил Акро денс, Ева Димитрова стил Нешънъл Фолклорик и Пламена Александрова в стил Мюзикъл. На второ място се класира и дуетът Светозар Светозаров и Елизабет Маринова в стил Нешънъл Фолклорик. При груповите танци на второ място се класира танцът „Брилянтин” – стил Мюзикъл.

На трето място се класираха солистите Ева Димитрова стил Нешънъл Фолклорик /лига А/, Йоана Йорданова стил Лирикъл и Симона Коева в стил Мюзикъл. При дуетите трети са Мария Светозарова и Елизабет Маринова в стил Нешънъл Фолклорик /лига А/. На трето място, но във почетната лига А е и групата в стил Мюзикъл „Вециците на Дисни”.

"Тези деца ни накараха за пореден път да се чустваме горди, че сме българи, като 34 пъти развяха българското знаме пред многохилядната публика на награждаванията. Достойното представяне на великотърновските състезатели на световната танцова сцена е резултат на много труд в залата, много контузии, всеотдайността на родителите и финансовата подкрепа на г-жа Петя Георгиева,  г-н Валентин Велчев, г-н Колев, Нотариус Дешка Рачевеч, г-н Николай Джаталски, г-н Веселин Димитров, нотариус Петко Кънчевски, г-н Зеленков, нотариус Диана Раднева, нотариус Росица Минова, пом.нотариус Иван Запрянов и любезното съдействие на Община Велико Търново, МДТ ”Константин Кисимов” и ОУ ”Бачо Киро”,  на които децата, родителите и ръководството на клуба БЛАГОДАРИМ ОТ СЪРЦЕ”, коментира ръководителят на СК “Зоки” Зорица Радловска.