Установиха причината за замърсяването на река Елховска
Установиха причината за замърсяването на река Елховска / снимка: Dariknews.bg, архив

Експерти на РИОСВ - Смолян, съвместно с Регионална лаборатория - Смолян, установиха източника на замърсяване на река Елховска. След направения оглед на коритото на реката и вземането на водни проби от предприятия, заустващи отпадни води в река Елховска, в района на град Рудозем, експертите установиха, че реката се замърсява от стичащите се скатни води от временните руднични отвали на Рудоземска обогатителна фабрика (РОФ).

При дъжд водите отмиват фини частици и отлагания по рудничните отвали, а оттам водите попадат в дъждовната решетка, която се зауства в реката. Именно това е довело до „побеляването" на реката. Първоначалните лабораторни анализи сочат, че няма данни за изтичане на промишлени води от РОФ и на наднормени стойности на цианиди.

Изпратени са проби и в Регионална лаборатория - Хасково, където ще бъдат изследвани за тежки метали.Екоекспертите разпоредили да започне незабавно почистване на района на отвалите и всички площадкови пътища от собствениците - „Горубсо Мадан" АД - Мадан, РОФ - Рудозем и „Рудметал" АД - Рудозем. Дадени са предписания за предприемане на мерки, за недопускане на подобни инциденти. Стартирана е процедура по Закона за административните нарушения и наказания.

Сигналът за замърсяване на река Елховска постъпи в РИОСВ - Смолян в сряда, припомниха от инспекцията. В продължение на три дни експерти обхождаха района, и на място се взеха водни проби от Регионална лаборатория - Смолян. В петък бе получен и сигнал за умряла риба в река Арда, в района на кв. Койнарци на град Рудозем. Екип от експерти на РИОСВ - Смолян, Регионална лаборатория - Смолян и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури - Смолян извършиха проверка на място. Установени са единични екземпляри мъртва риба от вида „Черна балканска мряна", в сравнително напреднал стадий на разлагане. Експертите предполагат, че най-вероятно става въпрос за случай, който е настъпил в следствие на резки промени на температурата на водата. Водните проби, взети на място, не показват отклонение от нормите.