7 ноември ще бъде ден на траур в родното село на патриарх Максим - Орешак
7 ноември ще бъде ден на траур в родното село на патриарх Максим - Орешак / снимка: Sofia Photo Agency, Надя Коцева

В сряда, 7 ноември, в родното село на патриарх Максим - Орешак, ще бъде обявен еднодневен траур, съобщи за БТА кметът на селото Христо Терзиев.

Жителите на Орешак със сълзи на очи си спомнят срещите с Негово светейшество патриарх Максим. Всяка година на 15 август, когато се отбелязва празникът Голяма Богородица, той идваше в Троянския манастир, за да даде своята благословия на миряните.

"Чувствам се като всеки православен българин след загубата на нашия патриарх. Бог да го прости. Нека Бог приеме душата му в я упокои във вселенията на праведните", заяви пред БТА игуменът на Троянския манастир дядо Григорий. По думите му навсякъде по решение на Светия синод ще бият  траурни камбани, ще бъдат пуснати черни знамена и ще започне всекидневно да се отслужва заупокойна света литургия. "Всички ние в храмовете, всички православни християни в този момент трябва да се молим на Бога за душата на Негово светейшество", заяви дядо Григорий.

Той разказа, че е имал възможността три години и половина да служи на Негово светейшество като протосингел, за кратко като викариен епископ, втори викарий. Игуменът ще запомни патриарх Максим с неговата вяра, скромност, мъдрост и разсъдителност относно всички църковни дела. "Той беше човек, който желаеше всичко да стане с добро, по възможно най-добрия начин за църквата и милееше за нея", каза още дядо Григорий. По думите му Негово светейшество е много тясно свързан с Троянската света обител. Той е роден в село Орешак, приел е светото кръщение в манастира, като малък е отраснал в двора му, където още като ученик е идвал да помага. "Винаги оглавяваше богослужението на храмовия празник на манастира. До последно се интересуваше от делата тук. За това разговаряхме и когато за последен път се видяхме в Правителствена болница, преди неговия рожден ден", допълва игуменът.

Всеки обитател на Троянския манастир си спомня за посещенията на патриарх Максим в Светата обител и за неговата доброта и смиреност. Пенка Костова от обслужващия персонал на манастира сподели пред БТА, че действително любимото място на Негово светейшество за почивка е бил Троянския манастир, където понякога оставал със седмици. "Беше благ човек, много ми е мъчно", едва говори със сълзи на очи възрастната жена. С думите "угриженост и топлота", свърза образа на патриарха и Йоана Средкова, която продава свещи в едно от магазинчетата в манастира.

Добри чувства към патриарха и неговите роднини пази в себе си и жената, която живее срещу родната му къща - Йовка Дацин. При нея дори е отсядал шофьорът на българския патриарх.

Друг съсед - Пенко Дюлгяров, разказва, че преди 20 години на рожден ден на патриарх Максим в родната му къща се събрали всички митрополити. "Като идва тук, той се спираше да говори с възрастните хора, насядали на пейките пред домовете си и тогава влизаше в къщата си. Местните го знаят като добър човек. Уважаваха го хората", сподели още Дюлгяров.

Много спомени пази 84-годишният Михаил Минков. По думите му благодарение на патриарх Максим в България няма разколничество. Дори цар Борис Трети е имал голямо уважение към Негово светейшество, когато е бил монах в Троянския манастир.           

Относно това къде ще бъде погребан патриарх Максим местните хора считат, че трябва да е в родното му място. Това обаче ще реши Светият синод.