Жега отложи квалификации по автомоделни спортове
Жега отложи квалификации по автомоделни спортове / Огнян Филипов

При отлична организация, през почивните дни във Враца завърши вторият кръг от Държавния шампионат по автомоделизъм за радиоуправляеми автомодели с двигател с вътрешно горене. 30 състезатели от 9 клуба в страната се състезаваха за разпределение на медалите в класовете „Нитро", „Нитро с пулстартер", „Формула 2" и „Формула 5".

В съботния ден състезателите направиха по четири квалификационни старта за подреждане във финалната решетка, но поради адската жега /температурата на асфалта достигна до 100 градуса/, организаторите дадоха почивка на пилотите от 14 до 17 часа като преместиха последната квалификация за неделния ден, когато бяха и финалните стартове.

В 15 - сет минутния финал в клас „Нитро с пулстартер" опитния Станимир Станев от „Стелди R" София нямаше проблеми с малчугана от „Йелоу такси" Калоян Кокошаров и го победи завършвайки с 31 обиколки, срещу 24. Кристиян Вражилов от „Стелди R" София се наложи в 30-сет минутния финал в клас „Нитро" с 95 обиколки. Втори се класира непрекъснато прогресиращия врачански пилот Виктор Робев с 87 обиколки, а трети завърши Румен Соколов от „Йелоу такси" София със 83 обиколки. Врачанския пилот Росен Ралчовски десет минути преди края водеше убедително в този клас, но след повреда завърши на четвърто място със 73 обиколки.

В кралския клас „Формула 2" най-после щастието споходи заслужилия майстор на спорта Дамян Петров от града под Околчица, който в грандиозна борба с Калин Кокошаров от „Йелоу такси" София се наложи в последната обиколка, като за 45 минути навъртя 156 обиколки срещу 155 за софиянеца. Трети остана Генко Базитов от Враца със 145 обиколки, а четвърти Марио Вутов от АЕЦ Козлодуй със 140.

Поради повреда врачанският пилот Мартин Дамянов се класира на седмо място със 70 обиколки, а Кристиян Крумов на осмо място със 42 обиколки.

В последния клас „Формула 5" в 30 - сет минутния финал победи Станимир Иванов от „Хоби Дик" София със 81 обиколки, втори се класира Светослав Янакиев от Варна със 80 обиколки, а трети остана врачанския пилот Росен Ралчовски със 79 обиколки.

Победителите бяха наградени с медали и грамоти. Следващото състезание е на 4 и 5 август, когато във Врачанския балкан до хижа „Леденика" ще се проведе първия кръг от държавния шампионат за модели с висока проходимост класове Бъги.