154 години отбелязва днес Първо българско читалище „Еленка и Кирил Аврамови" в Свищов. С откриването му се полагат и основите на читалищното дело у нас. На 30 януари 1856 г. в къщата на търговеца Димитър Начович в Свищов, група възрожденци решават да създадат читалище. Сред учредителите са Емануил Васкидович, Христаки Филчов, Георги Владикин, които заедно с Димитър Начович стават и първите дарители на пари и книги. Началото на читалището е поставено със създаване на градска библиотека, а 12 години по-късно е основан и първият български хор „Янко Мустаков". През 1904 г. Кирил Аврамов дарява 200 000 златни лева за построяване на сграда за читалището, която е открита 4 години по-късно.
По повод годишнината на 1 февруари от 17,00 часа във фоайето на Общината ще бъде открита изложба от портрети и снимки на основателите, дарители и членове на читалището. В експозицията ще бъдат показани също учредителни документи, юбилейни сборници и библиотечни документи от архива на свищовското читалище.
На 6 февруари от 11,00 часа в зала 1 на Общината ще бъде представена музикалната програма „Ренесанс - Барок. Шекспир - Пърсел", с участието на студенти от бакалавърската програма при Нов български университет - София със солисти Пламен Бейков - бас, Божана Петрова - клавир и Христо Христов - флейта.