Данък „вредни храни може да насочи хората към по-некачествени стоки
Данък „вредни храни може да насочи хората към по-некачествени стоки / netinfo

Има риск вследствие на данък вредни храни хората да се насочат към по-евтините варианти на даден продукт, което би било негативен ефект от налога. За това предупреди Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители".

Данък „вредна храна" може да направи някои продукти по-здравословни

„На пазара например има енергийни напитки от 80 стотинки за бройка до 2.50 лева. Министърът вчера каза, че ще поскъпнат с 50 стотинки. Следователно ако приемем, че по-евтините образци понастоящем са с по-лоши качествени показатели, има огромна вероятност хората, които досега са си купували енергийни напитки от 2.50 лева да преминат към най-евтините. А има и друга вероятност - производителите да започнат да слагат още повече заместители и по-вредни съставки, за да могат да задържат максимално ниска цената спрямо търсенето", допусна Николов.

Икономист: Данък „вредни храни" е сложен за прилагане, няма да промени навиците ни

Николов заяви, че от асоциацията подкрепят идеята за данъка в частта, в която той ще обхване е имитиращи продукти като сиренето от растителни масла, но по думите му това не е в унисон с изтъкнатите аргументи за налога. „Това е вредна храна, а не фактор на наднормено тегло. Тя просто трябва да бъде забранена, но да кажем, че това е метод, който може да промени нещата", обясни той.

Данък "вредни храни" вдига цените на чипса, шоколада и газираното

Икономистът Красен Станчев видя аморалност в замисъла на закона, „защото, за да има повече пари за превенция, за профилактика, за спорт, хората трябва да ядат повече вредни храни, ако те наистина са вредни. Значи в общи линии колкото са по-болни хората, толкова повече пари има. Това е аморално".

Той отчете, че отчете, че у нас средното потребление на енергийни напитки е 4 кг на човек годишно, а в Австрия и Обединеното кралство например са съответно 47 и 40 кг средно на човек.