Моци събори Литекс в прахта и начерта пътя към титлата
Моци събори Литекс в прахта и начерта пътя към титлата / Радка Минчева

Лудогорец постигна изключително ценна победа по пътя към четвъртата си поредна титла в А група. В 26-ия кръг на първенството разградчани пречупиха Литекс с 3:1 у дома в среща, която и двата тима завършиха с по 10 души на терена. Ловчанлии започнаха обещаващо с дебютен гол на Бьорн Маарс Йонсен, ала впоследствие Жуниор Кишада изравни, а големият герой се оказа култовият Козмин Моци. Именно румънецът оформи пълния обрат, преди в продължението Даниел Абало да оформи крайния израз на успеха.

Победата увеличи актива на "орлите" на 55 точки, което им дава аванс от 9 точки пред втория ЦСКА, който утре посреща Локомотив София в своя мач от кръга. 6 кръга преди края Литекс от своя страна остава четвърти с 44 точки, колкото има и третият Локомотив София.

Домакините още от началото изглеждаха като по-опасния тим на терена и със самочувствие плетяха опасни комбинации пред наказателното поле на Винисиус Баривиейра. Противно на логиката обаче ловчанлии бяха тимът, който успя да поведе в резултата. В 19-ата минута Лудогорец загуби кълбото в противниковата половина, което доведе до бърза контраатака отляво. Румен Руменов центрира без забавяне към далечната греда, а топката мина над главата на Козмин Моци, за да може Бьорн Маарс да засече с атрактивен плонж – 0:1. Владислав Стоянов докосна топката по пътя към мрежата, ала не можа да я избие.

Разградчани натиснаха мощно след попадението и десет минути по-късно като по чудо не отбелязаха. Браян Ангуло тръгна на побив през центъра и пусна остър пас към точката на дузпата. Кишада съумя да укроти кълбото и с левия крак шутира високо, а топката отскочи от гредата. Светослав Дяков стигна първи до нея и абсолютно непокрит намери начин с глава да стреля покрай левия стълб.

В 36-ата минута и Марселиньо се отчете с пропуск след 40-метров рейд през центъра и слаб удар в ръцете на Винисиус. Две минути по-късно обаче равенството бе възстановено. Марселиньо завърши фирмена многоходова акция с уникално копване над централните бранители, а Кишада спря топката и я плъзна покрай излезлия напред вратар – 1:1.

Секунди бяха минали от началото на втората част и Мисиджан се отчете с фрапантен неуспех пред гола. Кишада се измъкна отляво и с тънък пас към точката на дузпата принуди холандеца да потърси шут. Той обаче се уплаши от връхлитащия срещу него Рафа Перес и стреля покрай основата на лявата греда.

В 56-ата минута имаше няколко ключови епизода за развитието на мача. Първо Лудогорец направи нова серия от пропуски, като шут на Браян Ангуло бе отразен от Винисиус, а после и Мисиджан опита добавка, която Антон Недялков изби със сетни сили. Последва корнер, който обаче доведе до остро стълкновение за топката между Кишада и Данило Асприля. Бразилецът атакува противника с бутоните напред, а тъй като преди минути беше получил жълт картон вторият означаваше край на мача за него.

Въпреки това домакините продължиха да доминират на терена и да създават ситуации. В 70-ата минута Светослав Дяков страхотно изведе резервата Даниел Абало сам зад гърба на защитата. Испанецът се устреми по диагонал към вратата, ала Божиков демонстрира чудесна скорост и изби точно, преди крилото да стреля.

Обратът стана факт в 76-ата минута след изпълнение на пряк свободен удар отдясно по атаката на разградчани. Кайсара центрира фалцово към близката греда, където Моци се пласира пред пазача си и с глава стреля под гредата. Винисиус не реагира много добре и остави топката да мине над пръстите му, за да се оплете в мрежата – 2:1.

Логично шампионите се заеха методично с укротяването на мача и затварянето на пространствата. Литекс пък ги улесни, като изравни силите на терена. В 82-ата минута Кайсара се подигра с Румен Руменов, като мушна топката между краката му, а младокът изпусна нервите си и задържа бразилеца за фланелката. Това обаче бе с цената на втори жълт картон и „оранжевите“ също останаха с 10 души на терена.

В края имаше време и за още един гол, който не остави съмнение кой е по-добрият тим на терена. Секунди преди края на продължението Марселиньо и Анисе комбинираха на скорост пре и в наказателното поле, а малшансът поднесе топката за Дани Абало, който с копване матира вратаря за трети път в мача.