Борисов: Надявам се, че в края на 2015 г. Черна гора ще бъде в НАТО
Борисов: Надявам се, че в края на 2015 г. Черна гора ще бъде в НАТО / снимка: БГНЕС

Надявам се, че с нашата подкрепа и с подкрепа на партньорите, в края на 2015 г. Черна гора ще бъде в НАТО. Това е изключително важно за региона, защото мирът на Балканите ще дойде, когато всички сме в ЕС и НАТО. Това каза министър-председателят Бойко Борисов на пресконференция след разговорите му с премиера на Черна гора Мило Джуканович, който е на официално посещение у нас.

Премиерът Борисов изрази убеденост, че Черна гора е готова за това членство и тя трябва да получи подкрепа.

Борисов посочи още, че в рамките на днешните разговори са разгледани въпроси от общ интерес, сред които в областта на културата, туризма, енергетиката и инфраструктурата.

Мило Джуканович благодари на своя домакин за поканата, за съдържателната програма и за приятелските и окуражаващи думи. Приятно ми е, че с това посещение и с общия политически диалог продължаваме многовековната традиция на приятелство между Черна гора и България, заяви гостът. Той отбеляза тежката криза в региона от преди 15-20 години, съпроводена от война с огромни загуби. Това е регион, който преминава към фазата на възстановяване и приближаване към системата на европейските и евроатлантически ценности. Увереността ни е, че на региона е необходима стабилност, чрез която по-лесно ще се постигне икономическо и демократично развитие, заяви Джуканович. Той подчерта колко важно е Черна гора да бъде приета до края на 2015 г. в НАТО. По отношение на присъединяването към ЕС министър-председателят каза, че страната изпълнява условията, поставени от Съюза и очаква покана за членство. Страната е отворила вече 16 глави, като ги очакват още 19.

Двамата премиери са констатирали, че между двете страни няма открити въпроси, а съществува традиция на отлично сътрудничество, която включва и съвременните отношенията между двете правителства. Наред с политическия диалог се обръща голямо внимание на сътрудничеството във всички области, заяви Джуканович. Готови сме да подпишем споразумение за избягване на двойното данъчно облагане и за насърчаване на инвестициите, добави той. По думите му днес са обсъдени и конкретни въпроси, като например възможностите за свързването на София и Подгорица с авиолиния. Чака ни сериозна работа и в договорно-правната база, каза премиерът на Черна гора.

Днес в Гранитна зала на Министерски съвет, в присъствието на двамата премиери беше подписано споразумение за сътрудничество в областта на културата.

В отговор на въпрос министър-председателят Бойко Борисов каза, че в момента Черна гора взима ток от България. В момента те правят подводен кабел с Италия и биха станали много интересен партньор за нашата енергетика, добави премиерът Борисов. По думите му сега имаме повече електроенергия от необходимата ни и можем да изнасяме. По отношение на възможностите за авиолиния между двете столици Борисов коментира, че проблемът е в недостатъчния трафик и липсата на икономическа изгода за директен полет на авиокомпаниите, но се ангажира да се търсят други възможности.

Запитан за това как Черна гора се отнася към санкциите, наложени на Русия, Мило Джуканович отбеляза, че страната му има задължението да следва европейската политика, включително и тази в областта на сигурността. Ние се присъединихме към политиката на ЕС, която включва и санкции по отношение на Русия, но независимо от това, винаги подчертаваме, че като страна, преминала през политика на санкции през 90-те години, знаем, че това не решава проблема.

Знаем, че понякога в историята на международните отношения се предприемат и такива мерки, но сме уверени, че пътят за превъзмогване на проблема в отношенията между ЕС и Русия, и НАТО и Русия е пътят на дипломацията, допълни той. Според него важно е да не се позволи да се консервират отношенията и да се създаде състояние на напрежение, а да се превъзмогне проблемът и да се възобнови сътрудничеството със зачитане на различията и на общите интереси. За Черна гора не съществува дилема, ние уважаваме многовековната традиция в отношенията с Русия , но нямаме и дилема за избора на нашето бъдеще - европейската и евроатлантическа интеграция, заяви Джуканович.

Източник: БТА