Златен медал за Владимир Зографски в Словакия
Златен медал за Владимир Зографски в Словакия / Thinkstock/Getty Images

Владимир Зографски спечели златния медал в ски скока на Световните студентски игри в Осърбле (Словакия).

С два превъзходни скока българинът отнесе конкуренцията на представители на водещи държави в този спорт. Със стартов номер 50 Зографски поведе още след първите опити с много силен скок от 95 метра (123.1 т.), пред словенеца Миран Зупанчич и руснака Евгени Климов. Българинът набра солидна преднина, след като фаворитите Кобаяши (Япония), Максимочкин (Русия) и Хазетдинов (Русия) се наредиха от 4-о до 6-о място с доста по-слаби опити.

Състезанието бе така програмирано, че започна на светло и завърши на изкуствено осветление.

Във втория си опит българинът не остави съмнение, че е най-добрият на Универсиадата - 94 метра и общ сбор 248.8 т. Среброто остана за Илмир Хазетдинов 244.2, руснаци са и следващите двама в класирането - Евгени Климов 241.7 и Михаил Максимочкив 235.3.

В топ 10 влязоха още по двама представители на великите нации в този спорт Словения, Полша и Япония.

Източник: БГНЕС