Деца от Сливенска област премериха сили в шахматен турнир
Деца от Сливенска област премериха сили в шахматен турнир / Sliven

46 състезатели се включиха в областен ученически шахматен турнир, който се проведе днес в Сливен. Спортната инициатива е по повод 1 ноември - Ден на народните будители. В състезанието участваха ученици от 10 до 18 години от училищата в Сливенска област. Децата бяха разделени в пет възрастови групи. Най- добрите шахматисти получиха своите награди от  Румен Андонов-заместник -кмет на община Сливен.

Победители в генералното класиране са: на първо място -Михаил Попов от Професионалната гимназия по икономика "Проф. д-р Димитър Табаков", втори е Ахмед Ашикалиев от същото училище, а трети се нареди Любомир Димитров от СОУ „Неофит Рилски” Твърдица. Във възрастова група 10 -11 години първите три места заемат: Николай Узунов- СОУ „Неофит Рилски” Твърдица, Габриел Христов- VII ОУ "Панайот Хитов" и Десислава Стоянова - ІІ ОУ "Христо Ботев". При възрастова група до 12 години на първо място е Александър Славов- ІІ ОУ"Христо Ботев", втори Атанас Николов- от VII ОУ "Панайот Хитов" , трети в класирането е Стилиян Ралчев от същото училище. При състезателите до 14 години голямата награда отива при Павел Славов от Трето ОУ "Д-р Иван Селимински". Първо място печели Константин Мацински от Четвърто основно училище "Димитър Петров", втори е Добромир Петров от Професионална гимназия по икономика "Проф. д-р Димитър Табаков" , а трета остана Елена Николова от VII ОУ "Панайот Хитов". В групата до 16 години водач е Теодора Желязкова от Професионална гимназия по икономика "Проф. д-р Димитър Табаков", втори е Доню Касъров от същото училище и трети се нареди Димитър Георгиев.

Освен грамоти, първите пет в генералното класиране и най- добрите в във всяка категория получават и парични премии. Организатори на спортната проява са община Сливен, шахматен клуб „Темп” и ПГИ „Проф. Димитър Табаков”. Състезанието се проведе по швейцарска система в седем кръга, като за определяне на двойките е използвана компютърна програма , одобрена от Българската федерация по шах.