Извънболничната помощ ще иска заплащането да се договаря с НЗОК
Извънболничната помощ ще иска заплащането да се договаря с НЗОК / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Специализираната извънболнична помощ ще иска методиките за разпределение на регулативните стандарти и за заплащане да се договарят с НЗОК. Това стана ясно на събора на БЛС, който се провежда от вчера в Равда, съобщиха от БЛС.

В дискусията на панел за СИМП, първо беше поставен въпросът за промяна в текстовете на Наредби 39 и 40, като работата за това трябва да започне още в началото на следващата година. Към бордовете по специалности трябва да се изградят секции от извънболнична помощ, които заедно да изготвят промяна и в стандартите по специалности за болнична и извънболнична помощ.

Другият акцент от дискусията бяха методиките - цени, обеми, разпрeделение на стандарти, санкции, арбитраж и др., за което са необходими законодателни промени. Някои от предложенията, които бяха направени, изискват промени в съотношението първичен към вторичен преглед за специалности като психиатрия, хирургия, ортопедия и детски болести, като на един първичен се полагат два вторични прегледа.

Ако не се приеме предложението поради недостиг на финансови средства, сега съществуващото съотношение първични към вторични прегледи, да се изчислява на тримесечен период Санкции при превишаването на регулативните стандарти да се налагат само ако са превишени на национално ниво за 9-месечен период - е другото, за което специалистите ще настояват. Да се разпределят сумите за регулативни стандарти, като се залагат предварително 105% за направления за консултации и 110% за изследвания. Това означава да се залагат предварително повече суми от предвидения бюджет под формата на направления и изследвания. За диспансеризираните болни също ще се настоява за някои промени, заявяват от БЛС.

При надвишаването на броя прегледи за диспансерен пациент, да се заплаща в случай, че не е надвишен общият брой прегледи за диспансеризирани лица при съответния специалист и да не се налагат санкции. При освободените от потребителска такса лица ще се настоява да бъдат освободени само пенсионерите над 75-годишна възраст. За всички останали - социално-слаби, безработни и т.н. таксата да се поеме чрез трансфер от мин. на труда и социалните грижи, за лицата, лишени от свобода - трансфер на таксата от министерството на правосъдието.

Друга важна промяна, която е съгласувана с НЗОК, е специализиращите лекари да могат да работят в кабинети, без задължително присъствие на специалист. Медико-диагностичните лаборатории също ще могат да извършват дейност, без присъствие на лекар по време на целия работен график.

Междувременно по предложение на председателя на СБМС проф. В. Хаджидеков и съгласно приетите решения от предишния събор на съсловната организация, бяха утвърдени националните експерти на БЛС и съставът на националните експертни специализирани лекарски бордове по 43 основни специалности, съобщиха от БЛС.

Беше приет и правилникът за тяхната дейност, изясняващ ръководството, организацията на работа и тяхното структуриране. Така започва работата по основната им функция - изготвяне на правилата за добра медицинска практика по специалности, на експертни становища по медицински казуси, актуализиране на медицински стандарти. Друга основна функция на бордовете ще бъде и тяхното участие в преговорите по НРД.