Искаме 850 000 евро от ЕК, за да опазим Витата стена
Искаме 850 000 евро от ЕК, за да опазим Витата стена / DarikNews.bg

Концепция на проект за опазване, поддържане и възстановяване на биологичното разнообразие в защитена зона Витата стена внесе за одобрение в Европейската комисия Община Габрово.

Целта е да се гарантира опазването на дивите животни и растения, както и на застрашени от изчезване и рядко разпространени природни местообитания.

Предвиждат се дейности за защита на местообитания на горски видове прилепи, възстановяване на полуестествена суха тревна и храстова растителност – естествено местообитание на дивата орхидея, опазване на дървета от видовете дъб, габър и бук.

Проектът предвижда да се намали риска от пожари в защитената зона, както и видео и ултразвуков детектор за мониторинг на местообитанията на прилепите. Засегнати от пожари и сеч райони ще бъдат залесени с характерни дървесни видове и ще бъдат поставени табели с имената на защитените растения. Заложени са мерки за контрол върху изваждане на мъртва дървесина и забрана за сеч на стари дървета.

На снимката - един от уникалните залези, които могат да се наблюдават от Витата стена

Искаме 850 000 евро от ЕК, за да опазим Витата стена
netinfo

Публични и частни организации, работещи в областта на опазване на биоразнообразието в други държави-членки на ЕС ще споделят свой опит в рамките на проекта. Ще се проведат обучения за земеделски производители, животновъди за служители, работещи в системата за управление на горите в защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“.

Общият бюджет на проекта е 850 000 евро, 60% от които са безвъзмездна помощ на програмата. Планира се проектът да се изпълнява от 2015 до 2021 г.

Искаме 850 000 евро от ЕК, за да опазим Витата стена
netinfo

В случай че концепцията на Община Габрово бъде одобрена, ще последва кандидатстване с цялостно проектно предложение, като срокът за това е 15 април 2015 г. В основата на проектната идея е съответствието й с целите на Национална приоритетна рамка за действие по „Натура 2000“, както и фактът, че предвидените дейности отразяват конкретно планирани мерки. Проектът кореспондира с Общинския план за развитие на Община Габрово за периода 2014-2020 г. и поставените стратегически цели за защита, рехабилитация и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие и управление на риска от природни бедствия.