Четенето и решаването на кръстословици забавят развитието на болестта на Алцхаймер
Четенето и решаването на кръстословици забавят развитието на болестта на Алцхаймер / sxc.hu
Четенето и решаването на кръстословици забавят развитието на болестта на Алцхаймер
74962
Четенето и решаването на кръстословици забавят развитието на болестта на Алцхаймер
  • Четенето и решаването на кръстословици забавят развитието на болестта на Алцхаймер

Четенето, свиренето на музикални инструменти и рисуването забавят развитието на Алцхаймерова болест. Компютърните игри обаче не оказват положителен ефект. Това каза пред Дарик, дни преди Световния ден на пациентите с Алцхаймер, един от най-добрите невролози в България проф. Лъчезар Трайков. Той уточни, че болните с Алцхаймер у нас са около 100 000 души.

За съжаление обаче, към днешна дата у нас няма нито един дневен център, в който да се полагат грижи за тези хора.

Болестта на Алцхаймер покосява най-често мъже и жени на възраст над 50 години. Заболяването се причинява от белтък, произвеждан в мозъка, появата, на който никой не може да обясни, посочи проф. Трайков: „Когато говорим за лошия белтък, той се настанява в едно определено място в мозъка и започва да унищожава клетките. Това унищожаване се забавя с медикаментите, с които разполагаме. Ние забавяме хода на болестта като стимулираме здравите клетки".

Освен чрез лекарства има и други начини да забавим развитието на болестта. Един от тях е решаването на кръстословици: „Помагат, защото те са един вид умствена дейност. Мозъкът не се износва, не се уморява. Всяка умствена дейност за него се явява стимул. Когато комбинираме стимула от подобни дейности със стимула, който предизвикват лекарствата, с които разполагаме в момента, това е двойно забавяне. Рисуването също е протективен фактор, но свиренето на инструмент е категорично вторият по честота, след четенето, протективен фактор. Кафето и цигарите са изключително рисков фактор".

Проф. Трайков допълни, че Алцхаймерът днес е третата по значимост болест в света.