Екипите на Спешна помощ, които трябва да обслужват град като Варна, по стандарт са 10. Заради дефицит на кадри обаче на смяна работят обикновено по 7 екипа и непрекъснато имат спречквания с пациенти, че закъсняват, заяви за Дарик д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ. По думите й през последния месец Спешна помощ в морския град са напуснали четирима лекари.
„Това означава един екип по-малко. Колегите им могат да го компенсират с допълнителни дежурства, които са за сметка на тяхното здраве. Хората напускат в цялата страна, защото заплащането е унизително, условията на труд са ужасни, стресът е голям, хаосът е невероятен и нямат перспективни. Няма как да бъдат задържани в системата. Във Варна има много незаети лекарски места. Идват, изкарват няколко месеца и като си видят фиша за заплатата, като ги заплашат 2-3 пъти – напускат. Като разберат, че не могат да специализират, младите колеги са в пълното си право да си търсят перспективи”, коментира д-р Кателиева.
Относно наказанията в Спешна помощ в София заради смъртта на 40-годишната Елизабет д-р Кателиева смята, че проблемите няма да бъдат решени, дори всички директори да бъдат уволнени.
„Продължават за пореден път да решават проблемите чрез персонифициране на вината, а всъщност те са системни, дългогодишни и решавани на парче. За да се спаси спешната помощ, незабавно трябва да се предприемат нормативни промени. Основният проблем е, че има противоречиви определения за обекта на спешната помощ и никой не може да каже кой е спешният пациент. При това положение Спешна помощ е удобна да бъде буфер в здравеопазването. Не може тя да бъде навсякъде и за всеки, а в същото време да умират спешни пациенти, защото тя е безсилна да стигне навреме до тях. Трябва веднъж завинаги да се реши – това спешна или медицинска помощ е. Ако е медицинска – да не сме виновни, че загиват спешни пациенти, защото закъсняваме. Ако е спешна – нека се въведат правила като в цял свят, нека имаме нормални комуникации, защита от агресия и възможност за обучение”, добави още д-р Кателиева.