Бенфика преметна Юве за 2:1 в полуфинала на ЛЕ
Бенфика преметна Юве за 2:1 в полуфинала на ЛЕ / БГНЕС

Бенфика записа тринадесети домакински мач в евротурнирите без поражение след като в напрегнат и зрелищен двубой надигра Ювентус с 2:1 в първия полуфинален мач помежду им в Лига Европа. Италианският шампион пропусна куп положения в Лисабон и бе наказан заради невнимателната си игра в защита. Карлос Тевес прекъсна своята 5-годишна суша на европейскат а сцена, след като успя да заличи ранния гол на Езекиел Гарай, ала Лима с уникална тупалка гарантира, че „орлите“ ще летят до Торино с гол преднина.

Домакините заявиха претенциите си за място на финала още във втората минута. Миралем Сюлеймани центрира от ъглов удар вдясно от вратата на Джиджи Буфон, а Леонардо Бонучи остави Есекиел Гарай спокойно да стреля с глава от около 7-8 метра. Аржентинецът насочи кълбото много прецизно в долния ляв ъгъл и въпреки лекото докосване от Буфон, то влетя в мрежата – 1:0.

В 10-ата минута Бенфика хвана опонента си на контраатака и Лазар Маркович с лекота намери Миралем Сюлеймани съвсем сам отляво в наказателното поле. От десетина метра сърбинът реши да заложи на силата и кълбото прелетя на метър покрай близката греда. Юве стигна до първи точен удар в 14-ата минута, но опитът на Карлос Тевес попадна право в ръцете на вратаря

Артур Мораес.

Юве се нуждаше от още малко време, за да заиграе с познатия ритъм. В 24-ата минута Стефан Лихтщайнер проби много добре отдясно и центрира опасно към Вучинич. В последния миг капитанът на домакините Луизао подложи крак и изби в корнер. Три минути по-късно Тевес пусна много хубав диагонален пас между няколко бранители, Вучинич овладя на чиста позиция и стреля, а Гарай се хвърли и блокира изстрела.

Секунди по-късно Карлос Тевес блесна с мощен рейд покрай трима бранители отдясно, ала вече приближил вратата, си поведе твърде дълго и Мораес улови.

В 32-ата минута Лихтщайнер пропусна страхотно положение. Маркизио получи отляво в пеналта, обърна се и центрира към далечната греда, където швейцарецът се измъкна на ръба на засада и с летящ плонж стреля покрай Мораес. За негово съжаление топката прелетя на метър покрай дясната греда.

След тази ситуация Бенфика успя да изтласка играта около централния кръг и така запази преднината си. След почивката бесните атаки на Юве продължиха и в 54-ата италианците можеха да изравнят. Маркизио стигна една наглед дълга топка до аутлинията в наказателното поле. Артур тръгна да го пресира, но навреме се сети, че е оставил вратата си и се затича обратно. Маркизио се извъртя и центрира към Погба, който стреля с глава към долния десен ъгъл, но с една ръка Мораес опази мрежата си суха.

Буквално в следващата атака Бенфика поиска дузпа, след като Енцо Перес прокара кълбото между краката на Мартин Касерес и тръгна да го заобикаля в пеналта, ала се блъсна в него. Турският арбитър Джунейт Чакър остана безмълвен.

В 68-ата минута Юве пак бе на косъм от попадението. Лихтщайнер нахлу на скорост отдясно и получи в наказателното поле. Той центрира по тревата в малкия пеналт, където Маркизио дебнеше на далечната греда, ала точно под носа на италианеца Макси Перейра спря подаването с великолепен шпагат.

Уругваецът заедно с Луизао обаче бяха безсилни да спрат Тевес в 73-ата минута. Пирло с марково подаване намери Квадво Асамоа отляво, а последният навреме забеляза включването на Тевес от втора позиция. Той веднага подаде към аржентинеца, който с един финт остави на тревата Перейра и Луизао, за да стреля под крака на Мораес за 1:1.

Шоуто на „Ещадио да Луж“ съвсем не бе приключило и резервата Лима разтърси мрежата зад Бушон с гръмотевичен шут в 84-ата минута. Енцо Перес потърси влезлия преди секунди Иван Кавалейро, а тъмнокожият таран усети включването на Лима зад гърба си и пропусна топката. Голмайсторът на Бенфика стреля от движение и заби кълбото неспасяемо под гредата – 2:1.

Само минутка след това Лазар Маркович можеше да увенчае страхотното си представяне с гол. Сърбинът получи достатъчно пространство пред наказателното поле и шутира опасно, ала на сантиметри покрай лявата греда.

Груба грешка на Гарай и Перейра можеше да подари изравнителен гол на Юве в 89-ата минута. Двамата не се разбраха при едно наглед обречено центриране на Лихтщайнер и след два рикошета топката се озова у Маркизио, който бе останал сам срещу Мораес. Халфът на „старата госпожа“ явно не очакваше подаръка и стреля в тялото на вратаря.

В даденото от съдията триминутно продължение резултатът можеше първо да стане 2:2, но Киелини стреля нескопосано от воле, макар да бе оставен сам при центриране от фаул. В ответната атака Иван Кавалейро пък можеше да осигури по-спокоен реванш за тима си, ала и той не нанесе най-сполучливият възможен удар по кълбото и Киелини го блокира.

В крайна сметка мачът приключи при 2:1, което оставя на двата тима еднакви шансове преди реванша на "Ювентус Стейдиъм".

БЕНФИКА – ЮВЕНТУС 2:1

1:0 Есекиел Гарай 2'

1:1 Карлос Тевес 73'

2:1 Лима 84'

БЕНФИКА (4-3-3): Артур Мораес – Макси Перейра, Луизао /к/, Есекиел Гарай, Гийерме Сикейра – Лазар Маркович, Андре Гомеш (82' - Кавалейро), Енцо Перес – Родриго, Оскар Кардосо (62' - Лима), Миралем Сюлеймани (60' - Алмейда)

резерви: Ян Облак – Жардел, Андре Алмейда, Рубен Аморим, Филип Джуричич, Иван Кавалейро, Лима

Треньор: Жорже Жезус

ЮВЕНТУС (3-5-2): Джанлуиджи Буфон /к/ - Джорджо Киелини, Мартин Касерес, Леонардо Бонучи – Стефан Лихтщайнер, Пол Погба, Клаудио Маркизио, Андреа Пирло, Квадво Асамоа – Мирко Вучинич (66' - Джовинко), Карлос Тевес (82' - Освалдо)

резерви: Марко Сторари – Анджело Огбона, Андреа Бардзали, Симоне Падоин, Себастиан Джовинко, Фернандо Йоренте, Пабло Освалдо