Над 61% са гласували с да на референдума в Благоевградско
Над 61% са гласували с да на референдума в Благоевградско / netinfo

61.239% или 30504 от избирателите в Благоевград са отговорили с "да" на въпроса „Да се развива ли ядрената енергетика на Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала". 37.106% пък са гласували с "не".

Това сочат данните от Централната избирателна комисия (ЦИК) при обработени  85.582%протоколи на за Благоевградска област към 2.30 часа. 1.655% или общо 824 са пуснали в урните недействителните бюлетини.

Според съобщенията от ЦИК се забавя обработката на протоколите в Районните избирателни комисии на няколко области, сред които е и Благоевград.

Най-късно утре Централната избирателна комисия трябва да обяви официалните резултати от гласуването.

Избирателната активност за страната е 22%, което означава, че въпросът за развитието на ядрената енергетика се връща в парламента, където депутатите трябва да го разгледат в тримесечен срок.

Това беше първият референдум в най-новата ни история.

Българите трябваше да отговорят с „Да" или „Не" на въпроса "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала". За да бъде валиден референдумът, в него трябваше да участват поне 4 345 450 души, колкото са дали вота си на последните парламентарни избори, и повече от половината да са отговорили с „Да".

До искането за провеждане на референдум се стигна, след като през март миналата година мнозинството на ГЕРБ в парламента прие решение за прекратяване на строежа на АЕЦ "Белене", а в отговор от БСП започнаха подписка за свикване на допитване за изграждане на атомната централа.

През юли левицата внесе събраните над 700 000 подписа за свикването на допитването, а след проверка на ГРАО над 500 000 от тях се оказаха валидни, достатъчно, за да се премине към организирането му.

Този референдум е първият в България след промените през 1989 г. Досега само през 2008 година в Бургас имаше местен референдум за изграждането на нефтопровода "Бургас - Александруполис", но той се провали, защото не гласуваха достатъчно хора.