/ Thinkstock/Getty Images
Германия трябва да помисли за забрана ученичките да носят ислямски забрадки, каза правителственият комисар по интеграцията Анете Вилдман-Мауц, вземайки повод от управляващите в Австрия крайнодесни партии, предаде ДПА.

Парламентът във Виена промени тази седмица австрийския закон за училищното образование и забрани на ученици в началното училище да покриват главата си по религиозни или идеологически причини.

Родители, чиито дъщери постоянно ходят на училище със забрадки, ще бъдат глобявани с до 440 евро (490 долара).

"Абсурдно е малки момичета да носят забрадки: повечето мюсюлмани са съгласни с това", каза Вилдман-Мауц пред "Билд".

Когато в мюсюлманските страни носеха къси поли

"Трябва да обмислим и да подходим с всички мерки, за да защитим момичетата от контрола на родителите", каза християндемократката Вилдман-Мауц.

Няколко нейни съпартийци излязоха със съвместно изявление, в което също призовават за дебат за забраната на забрадките за момичета не само в началното училище, както е в Австрия, а и за средношколките.

Текстът на австрийската законова поправка гласи, че новата политика служи на "социалната интеграция на децата съгласно местните обичаи, като защитава конституционните ценности и образователните цели, както и равенството между половете".

Млада жена с къса пола стана сензация в Саудитска Арабия (ВИДЕО)

Общността на ислямската вяра в Австрия - мюсюлманска организация, планира да оспори новия закон във върховния съд с мотив, че е дискриминационен.

Правителствената коалиция във Виена, в която влизат десноцентристката Народна партия и крайнодясната Партия на свободата, даде ясно да се разбере, че нейната нова политика е насочена към мюсюлманите, на които се забранява да покриват голяма част или цялата си коса. Това не се отнася за по-малки шапчици и дрехи, носени от еврейски и сикски момчета.

Училище в Лондон забрани на малките момичета да носят хиджаб, родители недоволстват (ВИДЕО)

Турция осъди решението на Австрия като "дискриминационно" и призова Виена да спре "намесата в свободата на религията".

Турското външно министерство заяви, че антиислямски движения и ксенофобия са приели "систематична и институционална форма срещу мюсюлманите и турската общност, която живее в Европа, особено в Австрия".
БТА