/ ThinkStock/Getty Images
Плащаме най-много за здраве, а сме сред най-болните в Европа
95236
Плащаме най-много за здраве, а сме сред най-болните в Европа
  • Плащаме най-много за здраве, а сме сред най-болните в Европа
Плащаме най-много за здраве, а сме една от най-болните страни в Европа като оглавяваме едно от първите места по смъртност от сърдечно-съдови заболявания на Стария континент. Това показва проучване, изготвено по изисквания на Световната здравна организация, откъдето за пореден път отчетоха, че българите сме първи по тютюнопушене в Европа.
 
Изследването обхваща данни от последните 30 години и отчита сериозно намаление на относителния дял от населението на възраст до 14 години, а същевременно - увеличение на броя на българите над 65 години.
 
Болестта на пушача е по-голям убиец от рака

Като относителен дял от средствата, които се заделят за здраве, българинът плаща най-много от джоба си в Европа, показва проучването. Въпреки това у нас се наблюдава драстично по-висока смъртност заради заболявания на органите на кръвообращението.
 
По отношение на смъртността от онкологични и хронични заболявания сме съпоставими с останалите европейски държави.

75% от българите живеят с доход, по-нисък от стойността на издръжката на живот
 
"Постигнато е значително намаляване на детската смъртност. За периода от 20-30 години тя е намаляла наполовина. Постигнато е увеличение на очакваната продължителност на живота, което е 2,9 години за мъжете и 3,6 години за жените, като това в цифри означава, че средната продължителност при мъжете е 71,4 години, а при жените - 78,7", коментира главният здравен държавен инспектор д-р Ангел Кунчев.
 
Според специалистите обаче нещата не са добре при тютюнопушенето, употребата на алкохол, обездвижване, наднормено тегло и стрес.

Как Здравната каса подписа смъртната присъда на редица българи?

"Резултатът е тази продължителност на живота, която все още е значително по-ниска от средната в Европа и значително по-ниска от тази в Западна Европа. Другите акценти, които също бяха дадени, са проблемите с онкологичните заболявания и заболяванията на сърдечно-съдовата система. Но те пак са в тясна връзка с всичко изброено като рискови фактори. Икономически показател пък е високият процент на разходите, който домакинствата плащат за своето здраве. Липсата на кадри става все по-остра. Този проблем се очертава като водещ. Засега нещата са горе-добре при лекарите, но при медицинските сестри и акушерките нещата са вече трагични", каза още д-р Кунчев.
 
900 000 българи страдат от болестта на пушача, едва 5% от тях се лекуват

За съжаление у нас е по-висока и преждевременната смъртност, която настъпва преди навършване на 65-ата година. Въпреки че българинът пуши най-много, употребата на алкохол у нас се явява близо до средната за Европа или по 12 л концентрат годишно.